Viden om donorer

På denne side kan du finde viden om blod- og plasmadonorer. Her præsenterer vi udvalgte data om tapninger og donorpopulationen samt undersøgelser foretaget af Bloddonorerne Danmark.

Neden for kan du finde data over tapninger og donorer på landsplan, hvilket er udarbejdet på baggrund af data fra de fem regionale blodbanker.

Du kan også downloade graferne her: Donorer og tapninger 2025

Køn- og aldersfordelingen blandt blod- og plasmadonorer i 2025

NB: Alle donorer er som udgangspunkt registreret som fuldblodsdonorer, og derfor har det ikke været muligt at lave en opgørelse udelukkende for bloddonorer. Personer, der har doneret inden for de seneste tre år, regnes som donorer.

Køn- og aldersfordelingen blandt plasmadonorer i 2025

NB: Personer, der har doneret inden for de seneste tre år, regnes som donorer.

Bloddonorerne Danmark har i 2025 undersøgt kendskab til blod- og plasmadonation blandt den danske befolkning samt danskernes bevæggrunde for blod- og plasmadonation, herunder identificering af væsentlige barrierer.

Du kan dykke ned i resultaterne her: Kendskab- og donoradfærdsmåling 2025

Data over fordeling af tapninger mellem Bloddonorerne Danmarks lokalenheder kan findes her:
Donor- og tappestatistik 2025
Donor- og tappestatistik 2024
Donor- og tappestatistik 2023

Del denne side

Kender du en der med fordel kunne læse denne side?